“Правілы здаровага ладу жыцця”
Прэзентацыя "Правілы здаровага ладу жыцця"
Мэта: абагульненне і сістэматызацыя ведаў вучняў аб складальніках здароўя, значнасці фізічнага складальніка здароўя, уплыве рухальнай актыўнасці на развіццё арганізма, састаўных кампанентах ежы, гартаванні як адной з умоў фізічнага развіцця.
Задачы:
- садзейнічаць развіццю свядомага стаўлення да здаровага ладу жыцця;
- стварыць умовы для выхавання жадання ўмацоўваць і падтрымліваць сваё здароўе і здароўе навакольных.
Вучэбна-метадычнае забеспячэнне ўрока: працоўны сшытак, навучальны дапаможнік, раздатачны матэрыял (карткі з апісаннем жыццёвай сітуацыі для вызначэння органаў пачуццяў), аўдыёзапіс спеваў птушак і шуму ракі.
Ход урока
- Арганізацыйны этап
Дзень добры надыходзіць,
Сонца свеціць нам з раніцы,
І прырода нас сустракае,
І ўрок пачаць час.
—Якімі вы хочаце быць на ўроку? (Актыўнымі,уважлівымі, разумнымі.)
— Выдатна! Прыемна вучыць тых, хто жадае вучыцца.
- Этап праверкі хатняга задання
— Прапаную вам нейкія жыццёвыя сітуацыі. Вы іх зачытваеце, вызначаеце, якія органы пачуццяў працуюць у кожнай сітуацыі, і даяце некалькі парад, як след берагчы гэтыя органы.
Навучэнцы па жаданні бяруць на стале ў настаўніка картку з сітуацыяй, зачытваюць, вызначаюць орган пачуццяў і даюць парады. Клас задае дадатковыя пытанні па тэме. Адказ ацэньваецца.
- У музеі мастацтваў Жэня любаваўся працай рускага мастака пейзажыста Левітана.(Орган зроку.)
- З акна суседняга дома даносіліся гукі скрыпкі. (Орган слыху.)
- Міша працягнуў руку, каб пагладзіць вожыка, і тут жа адхапіў яе.(Орган дотыку.)
- Дзеці падзякавалі бабулі за смачныя сырнікі са смятанай.(Орган густу.)
- Мы зайшлі ў пад'езд. Пах гару быў чутны нават на першым паверсе.(Орган нюху.)
- Этап актуалізацыі ведаў
— Сёння наш урок прысвечаны сур'ёзнай праблеме. Пачаць хачу з прытчы. Мудраца спыталі: "Што з'яўляецца для чалавека найбольш каштоўным і важным у жыцці: багацце або слава?" Вось што адказаў мудрэц: «Ні багацце, ні слава не робяць чалавека шчаслівым. Здаровы жабрак шчаслівейшы за хворага караля».
— А нямецкі паэт Генрых Гейнэ казаў: "Адзіная прыгажосць, якую я ведаю, - гэта здароўе".
— Як вы думаеце, якой праблеме будзе прысвечаны сённяшні ўрок?
Адказы навучэнцаў.
— Так, сёння мы здзейснім падарожжа ў Краіну здароўя. Кожная станцыя адкрые нам частку чатырохрадкоўя, а пры ўмове выканання ўсіх заданняў знойдзем скарб. Дапамагайце адзін аднаму, і ўсё ў нас атрымаецца!
- Абагульненне і сістэматызацыя ведаў
Настаўнік нарыхтоўвае раздатачны матэрыял па станцыях (карткі з заданнямі). Па меры выканання заданняў лісток з назвай станцыі пераварочваецца і атрымліваецца чатырохрадкоўе, якое трэба завяршыць.
- Станцыя «ПУТАНІЦА» (прыказкі)
- Станцыя «СЛОВА-КЛЮЧ» (крыжаванка)
Станцыя «ПРАВЕР СЯБЕ» (адказы на пытанні)
- Станцыя «ЗАМОРАЧКІ З БОЧКІ» (словы-анаграмы)
- Станцыя «ЦЁМНАЯ КАНЯ» (загадкі)
Станцыя «ПУТАНІЦА»
- Працаваць будзеце ў групах. Расшыфруйце прыказкі і растлумачце іх сэнс. (Кожная прыказка прадстаўлена ў слайдах прэзентацыі).
|
18СЯ
|
3БО
|
2РА
|
4Ты
|
10ГА
|
13НЬ
|
|
1ХТО
|
1РА
|
17Т
|
14СТА
|
5НЕ
|
16НІ
|
|
9ТО
|
6БО
|
8СЯ
|
7ІТ
|
12ЛЕЗ
|
11БО
|
Хто працы не баіцца,таго хвароба цураецца.
|
1У
|
5ТЫЯ
|
8ОР
|
3РА
|
12Ух
|
6ЛЕ
|
|
10Ы
|
7ЗД
|
2ЗДО
|
9ОВ
|
4ВАМ
|
11Д
|
У здаровым целе здаровы дух.
|
4СААЗ
|
3ЦЭ
|
8ТАК
|
1СОЛ
|
17ЗЬ
|
11ЛУ
|
|
7ВА
|
12Ч
|
18Я
|
16РУ
|
9НА
|
6І
|
|
14ІІ
|
10Ш
|
5ДУХ
|
13Ш
|
15Д
|
2Н
|
Сонца, паветра і вада - нашы лепшыя сябры.
|
1ДВІ
|
3СЯ
|
11ЛЬ
|
5ШЭ
|
|
12ШЭ
|
8ВЕ
|
2Гай
|
9ШЬ
|
|
6ПРА
|
4БОЛЬ
|
10ДА
|
7ЖЫ
|
Рухайся больш - пражывеш даўжэй.
|
5ЯМ
|
15Чым
|
1ЗДО
|
10ПЗ
|
12РЯ
|
|
2РА
|
9ЖЭМ
|
11ТЫЯ
|
3УЕ
|
7БЕ
|
|
6НЕ
|
4ІМЕ
|
8РЭ
|
13ЯМ
|
14Пла
|
Здароўе маем - не беражом,страцім-плачам.
|
8ЗД
|
2Я
|
1Чы
|
6ЛО
|
|
2З
|
4ТАЯ
|
11ВЬ
|
9Аб
|
|
5ЗА
|
10РА
|
3ТО
|
7Г
|
Чысціня - заклад здароўя.
Групы зачытваюць прыказкі. Вядзецца гутарка па прыказках. За выкананае заданне навучэнцы кожнай групы пераварочваюць па адным аркушы, са зваротнага боку якога напісана слова (настаўнік загадзя вывешвае лісты на дошку). Першая група адкрывае слова "МЫ", другая - "АДКРЫЛІ", трэцяя - "УСІМ", чацвёртая - "САКРЭТЫ", пятая - "ЯК", шостая - "ЗДАРОЎЕ".
Станцыя «ПРАВЕР СЯБЕ»
— Адкажыце на пытанні:
- Як ты разумееш выраз «Чалавек - частка прыроды»?
- З дапамогай якіх органаў чалавек спазнае навакольны свет? Назаві іх.
- Назаві галоўны орган, які кіруе работай усіх іншых органаў.
- Якое значэнне для арганізма мае скура? Дакажы, што трэба сачыць за чысцінёй скуры.
- Якое значэнне мае шкілет? Што трэба рабіць, каб захаваць добрую выправу?
6. Чаму трэба клапаціцца аб чысціні паветра? Як гэта трэба рабіць?
- Якое значэнне для арганізма чалавека мае сэрца?
- Чаму трэба харчавацца разнастайнай ежай?
- Чаму для чалавека вельмі важна мець здаровыя зубы?
— Дзве станцыі ўжо ззаду, наперадзе яшчэ шмат выпрабаванняў. Трэба адпачыць.
Фізкультхвілінка
Калі навучэнцы згодны са словамі настаўніка, то прамаўляюць "Гэта я, гэта я, гэта ўсё мае сябры", паднімаючы пры гэтым рукі над галавой і пляскаючы ў ладкі. Калі не згодны, прысядаюць на кукішкі і нахіляюць галаву да каленаў.
— Хто з вас заўсёды готаў
Жыццё пражыць без дактароў?(Гэта я, гэта я, гэта ўсе мае сябры)
— Хто не хоча быць здаровым,
Бадзёрым, стройным і вясёлым? (прысядаюць)
— Хто з вас не ходзіць пахмурны,
Ці любіць спорт і фізкультуру?(Гэта я, гэта я,гэта ўсё мае сябры)
— Хто марозу не баіцца,
На каньках ляціць, як птушка?(Гэта я, гэта я, гэта ўсе мае сябры)
— Ну, а хто пачне абед
З жуйкі імпартнай, з цукерак?(Прысядаюць)
— Хто ж любіць памідоры,
Садавіна, гародніна, лімоны?(Гэтая,гэта я, гэта ўсе мае сябры)
— Хто паеў - і чысціць зубкі
Штодня двойчы за суткі?(Гэта я, гэта я, гэта ўсе мае сябры)
— Хто з вас, з малых,
Ходзіць брудны да вушэй?(Прысядаюць)
— Хто паводле распарадку
Выконвае фіззарадку?(Гэта я, гэтая,гэта ўсё мае сябры)
— Хто, хачу ў вас даведацца,
Любіць спяваць і танчыць? (Гэта я, гэтая,гэта ўсё мае сябры)
— Адпачылі, едзем далей.
Ліст пераварочваецца, і адкрываецца слова "УСЕ".
Станцыя «ЗАМОРАЧКІ З БОЧКІ»
— Разгадайце словы-анаграмы:
зроду (здароўе) ынамтиви (вітаміны) дзяакраз (зарадка) галматоста ( стаматолаг)
іжорм(рэжым)іцэмоі (эмоцыі)
Ліст пераварочваецца,і адкрываецца слова "ВЫКАНАЙЦЕ".
Станцыя «ЦЁМНАЯ КАНЯ»
— Адгадайце загадкі.
Яго выконваць трэба кожны дзень:
Своечасова ўставаць і класціся спаць,
Па гадзінах сілкавацца і зарадкай займацца.(Рэжым дня.)
Праз нос праходзіць у грудзі
І зваротны трымае шлях.
Ён нябачны, і ўсё ж
Без яго мы жыць не можам.(Паветра.)
Дажджом магу я кіраваць,
Магу пад ім я пастаяць.
Магу халодны дождж пусціць,
Магу на цёплы замяніць.(Душ.)
Я і хмара, і туман,
І ручай, і акіян,
І лётаю,ібягу,
І шкляной быць магу!(Вада.)
Устае рана, позна кладзецца,
Свеціць ярка, грэе горача.(Сонца.)
Раніцай рана падымайся,
Бегай, скачы, адціскайся.
Для здароўя, для парадку
Раніцай усім патрэбна ...(зарадка).
Ліст пераварочваецца,і адкрываецца слова «РАДЫ».
— Перш чым мы прачытаем усе чатырохрадкоўі, крыху паслабімся.
Псіхагімнастыка
Навучэнцы садзяцца паўкругам. Гучыць аўдыёзапіс спеваў птушак і шуму ракі.
—Закрыйце вочы. Сядзьце вольна, паслабцеся, разумова паўтарайце за мной прапановы:
Я ляжу на цёплым беразе ракі.
Ціха шуміць вада.
Свеціць сонейка.
У лесе пяюць птушкі.
Я спакойны (спакойная).
Я ляжу на спіне і бачу блакітнае неба.
Там плывуць аблокі.
Мне лёгка дыхаць.
Я знаходжуся ў стане бязважкасці.
Маё цела адпачывае ў прыемных промнях сонца, я слухаю спевы птушак і ўдыхаю чыстае паветра.
— Адкрыйце вочы. Аб чым мы казалі на ўроку?
Навучэнцы хорам чытаюць верш, запісаны на дошцы:
Мы адкрылі ўсім сакрэты,
Як здароўе захаваць.
Выконвайце ўсе парады,
Апошні радок навучэнцы спачатку спрабуюць злажыць самі, затым настаўнік адкрывае «скарб»:
І лёгка ўсім будзе жыць!
- Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
Складанне памяткі
— Дык што з'яўляецца для чалавека найбольш каштоўным і важным у жыцці?(Здароўе.)
— Сёння на ўроку мы паспрабавалі ўсвядоміць сваё стаўленне да здароўя, зразумець ролю здароўя ў жыцці чалавека, узгадалі складнікі здаровага ладу жыцця.
— Трэба заўсёды памятаць, што здароўе - гэта сапраўды неацэнны дарунак. Без яго вельмі цяжка зрабіць жыццё цікавым і шчаслівым. Здароўе дапамагае чалавеку вучыцца, працаваць, займацца каханай справай, актыўна адпачываць. Бяда наша ў тым, што мы пачынаем разумець гэта толькі тады, калі "паламаны механізм" і трэба думаць аб яго папраўцы. Для захавання і ўмацавання здароўя трэба весці здаровы лад жыцця. Давайце складзем схему здаровай выявы жыцця.
Калектыўнае складанне схемы (узор — на с. 137 навучальнага дапаможніка). Навучэнцы выказваюць свае меркаванні, а настаўнік дапамагае іх сфармуляваць.
- І самае галоўнае: памятайце, што здароўе - гэта найважнейшая каштоўнасць чалавека. Здароўе не купіш ні за якія грошы. Будучы хворымі, вы не зможаце ўвасобіць у жыццё свае мары. Урок здароўя - найважнейшы ў жыцці ўрок. І каб ён прынёс карысць не толькі вам, але і іншым навучэнцам, прапаную скласці тэкст паслання вучням іншых класаў.
ПАСЛАННЕ ВУЧНЯМ ДРУГІХ КЛАСАЎ
Дарагія сябры!
Мы, навучэнцы 3 класа, звяртаемся да вас.
Мы за здаровы лад жыцця!
Мы за выкананне рэжыму дня і правіл асабістай гігіены!
Мы за заняткі фізкультурай і спортам!
Мы за турыстычныя паходы!
Мы за наведванне гурткоў, секцый па інтарэсах і развіццё сваіх творчых здольнасцей!
Мы супраць ляноты і нуды!
Падтрымайце нас, навучэнцы другіх класаў!
Прыём «Працягні фразу»
Навучэнцы становяцца ў круг і але чэргі працягваюць выказванне:
—Каб быць здаровым чалавекам, я буду...
Настаўнік жадае вучням скарыстацца ведамі і на летніх канікулах пастарацца весці здаровы лад жыцця!
раскрыть » / « свернуть